Publicerad 2019-02-21

Linedance i ladugården #challenge

Exempelbild.

För några veckor sedan såg vi en film på facebook där några naturbrukselever dansade linedance bland fåren. Vi antog genast utmaningen!

Resultatet blev att naturbrukseleverna på Stiernhööksgymnasiet dansade linedance i ladugården, på kornas foderbord - i discokulans sken. Inom loppet av några timmar hade det blivit en viral succé med 16 000 visningar och reportage i tidningen. Nu väntar direktsänding i radion på fredag den 22 februari då Marcus Norling, lärare och instruktör på naturbruksprogrammet, tillsammans med några av de dansande naturbrukseleverna ska berätta om sitt tilltag.
Men mest är vi nyfikna på om några fler naturbruksgymnasier antar utmaningen! #challenge
Läs artikeln här!länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster